Newsy /

12 MĄDROŚCI ŻYCIOWYCH PŁYNĄCYCH Z CYKLU JURASSIC PARK I JURASSIC WORLD

Park Jurajski świętuje w tym roku swoje 25. urodziny. Ich obchody pokrywają się z premierą kolejnego filmu Jurassic World: Upadłe królestwo, który wchodzi do kin już 8 czerwca.

Jest to czwarty film w serii obok: Zaginiony świat: Jurassic Park, Jurassic Park III i Jurassic World.

Jeśli poza dinozaurami cokolwiek łączy te filmy, to są to z pewnością przekazywane nam w nich wartościowe życiowe mądrości. Bardzo cieszymy się na premierę Upadłego królestwa, które z pewnością udzieli nam jeszcze więcej lekcji, ale już teraz możemy wam zdradzić jedną z nich: Słuchajcie Owena Grady'ego (w tej roli Chris Pratt).

Posłuż się poniższą listą i daj nam znać, których mądrości nauczyłeś się z serii filmów Jurassic Park...

1. Zawsze słuchaj Ellie Sattler (Jurassic Park)

Dr Ellie Sattler jest wykwalifikowanym paleobotanikiem, potrafi z łatwością wyjaśnić, dlaczego ów triceratops jest chory, poprzez zanurzenie ręki w ogromnej kupie dinozaura. Ponadto, co właściwie jest jeszcze bardziej imponujące, udało jej się nas przekonać, że szorty w kolorze khaki to naprawdę dobry pomysł. Gdy więc daje do zrozumienia Johnowi Hammondowi, że przez cały czas starał się stworzyć pchli cyrk, a największą iluzją w tym była wiara, że kiedykolwiek miał nad nim kontrolę, to wiesz już dokładnie, że Ellie ma rację.

2. Zawsze używaj okrągłych klamek (Jurassic Park)

Pewnie, kto by pomyślał, że raptory okażą się być sprytnymi stworzeniami? Mimo to – tylko dla pewności – należałoby nie używać jakichkolwiek klamek, które mogłyby zostać zmanipulowane przez półinteligentne zwierzęta. Jakkolwiek sprytne nie byłyby owe raptory, śmiemy wątpić, że przy pomocy swoich szponów potrafiłyby posługiwać się klasyczną okrągłą klamką do drzwi.

3. Nie popuść (Jurassic Park)

Jest to nauka, którą przekazano w dwóch bezpośrednio następujących po sobie filmach, sam więc rozumiesz, że jest istotna: gdy musisz pójść do toalety, a wokoło znajdują się dinozaury, przemyśl to... i po prostu się wstrzymaj. Jasne, ryzykujesz zapalenie nerek, ale spójrz tylko, co stało się z prawnikiem Donaldem Gennaro i jego pomocnikiem Dieterem Starkiem, gdy zeszli ze ścieżki w poszukiwaniu ustronnego miejsca.

4. Może lepiej nie zakładaj swojego rezerwatu dinozaurów na łańcuchu wysp o nazwie Cinco Muertos (Jurassic Park)

Morał płynący z tej lekcji rozumie się niemal sam przez siebie. Jeśli zamierzasz otworzyć park tematyczny lub rezerwat przyrody (to raczej niedopowiedzenie, Hammond) i szukasz dlań odpowiedniego miejsca, unikaj wszelkich wysp należących do łańcucha noszącego nazwę Pięcioro Umarłych. Nie rób tego.

5. Słuchaj Iana Malcolma (The Lost World)

Dr Malcolm niejednokrotnie stara się nas czegoś nauczyć: W Jurassic Park ostrzega Hammonda, że chęć kontrolowania dinozaurów jest szaleństwem, oraz że zawsze rządzi reguła jakoś to będzie. W Zaginiony świat: Jurassic Park nie potrafi przestać przypominać wszystkim o tym, że nikt go nie słucha. W Jurassic Park III jego nieobecność mówi sama za siebie. Tymczasem w nowym Jurassic World: Upadłe królestwo wygląda na to, że dr Malcom powrócił, aby na nowo zdradzać swoje mądrości, którymi nikt nie zdawał się kiedykolwiek przejmować.

6. Drodzy Rodzice, zapłaćcie za te dodatkowe lekcje WF-u (Zaginiony świat)

Nigdy nie wiesz, kiedy wyjdą ci na dobre.

7. Posil się, zanim stawisz czoła dinozaurom (Jurassic Park III)

Nie wiemy, co do diabła działo się z Alanem Grantem, gdy miał ów szalony, dziwaczny sen o tym, jak zmierzył się z raptorami. Może był głodny. Wskazówka na przyszłość: następnym razem zjedz coś.

8. Nie ustawiaj w komórce trybu wibracji (Jurassic Park III)

Oczywiście, może i jest to po prostu grzeczny wariant na czas kolacji lub wizyty w kinie, ale może także uratować ci życie.

9. Ellie Sattler uratuje ci tyłek (Jurassic Park III)

Zgadza się, jest to w zasadzie rozszerzenie lekcji nr 1. Trzeba to jednak powtórzyć. Ellie nie poświęcono wystarczająco dużo uwagi za to, że to właśnie ona ratuje w tym filmie niemal każdego. I potrzebowała do tego zaledwie dwóch scen.

10. Nie wpędzaj swoich dzieci w traumę (Jurassic World)

Karen Mitchell (Judy Greer), już to rozumiemy. Nie jesteś zwyczajną mamą – jesteś odjazdową mamą. Taką, która robi sobie żarty i tak dalej. Jednak gdy oboje twoich dzieci – z których jedno już ma pietra (sorry, Gray, sam wiesz, że tak jest) – zmierza do parku dinozaurów, nie rób sobie żartów o tym, jak uciekają stamtąd przed potworami. Jeśli wydarzy się to naprawdę, będziesz czuć się jak kretynka.

11. Zawsze trzymaj w pogotowiu parę sportowych butów na swoim biurku (Jurassic World)

Ta lekcja pomaga zawsze: wygodna para dobrych butów sportowych na twoim biurku umożliwi ci spędzenie przerwy obiadowej na zewnątrz, pójście do studia fitness lub, o ile pozwoli na to pogoda, wybranie się po pracy na spacer. Ponadto masz większe szanse na przeżycie, gdy stworzone przez ciebie genetycznie zmodyfikowane dinozaury uciekną i zaczną zabijać wszystkich dookoła. Następnym razem może nie będziesz musiała uciekać w szpilkach przed Indominusem Rexem.

12. Claire Dearing posiada supermoce (Jurassic World)

W związku z powyższym Bryce Dallas Howard demonstruje, że ma ona nadzwyczajne DNA, gdyż faktycznie ucieka w szpilkach przed dinozaurami.

Oglądaj oryginalną trylogię Parku Jurajskiego cały tydzień 4-10 czerwca na SCI FI.