Newsy /

Czy koniec świata jest bliski? Wizje dnia ostatecznego.

Jest kilka legend, które przepowiadają ziemski kres. 

Czy koniec świata jest bliski? Wizje dnia ostatecznego.

Jest kilka legend, które przepowiadają ziemski kres. O końcu świata słyszymy regularnie.  Wśród wielu możliwości zagłady świata są: zmiana klimatu, starcie cywilizacji, uderzenie masywnego meteorytu lub bunt maszyn. Data unicestwienia życia na Ziemi co jakiś czas pojawia się w sieci i w mediach.  Dzisiaj przedstawimy Wam 4 wizje końca świata.

Starcia cywilizacji.

Scenariuszem zagłady może być wizja wojny jądrowej. Wzmacnianie arsenału nuklearnego przez państwa niestabilne (jak Korea Północna) lub wizja przejęcia tego typu broni przez terrorystów sprawiają, że zagrożenie wydaje się realne.

Obecnie dosięgają nas takie rzeczy jak kryzysy ekonomiczne, które prowadzą do bezrobocia i szerzenia się patologii, a państwo i system ekonomiczny zaczynają służyć grupom uprzywilejowanym.

Oprócz tego rozpadają się państwa, jak również mnożą się konflikty o podłożu religijnym i etnicznym. Afryka i Bliski Wschód pełne są krajów, które praktycznie nie funkcjonują, dzięki czemu swobodnie działają w nich organizacje radykalne (jak ISIS czy Al-Ka’ida).

Inne rodzaje uzbrojenia także stanowią globalne zagrożenie. Przykładowo broń biologiczna jest tańsza, łatwiejsza do wyprodukowania i ukrycia, a przy tym tak samo śmiercionośna jak broń atomowa. Użyta podczas wojny może dokonać wielkich zniszczeń.

 

Jeśli cywilizacja nie zniszczy się sama, prędzej czy później zabije ją natura. 

Tempo globalnego ocieplenia przyspiesza. Pod ziemią tyka mnóstwo bomb, które mogą przyczynić się do braku prądu, suszy, powodzi i wszelkich zmian, które utrudnią człowiekowi byt.

Oprócz prozaicznych kwestii jak woda czy prąd istnieje ryzyko wybuchu wulkanu, powstania superburz magnetycznych, wskutek których może dojść do masowych zgonów, głodu, upadku społeczeństwa i wielkich emigracji.   Ziemia przestanie nadawać się do zamieszkania, czemu towarzyszyć będzie masowe wymieranie. Bez uprawy roli, hodowli zwierząt ludzkość może czekać śmierć głodowa. 

 

Kometa zniszczy Ziemię?

Autor bestselerowych książek – Graham Hancock stwierdził, że w ciągu najbliższych 20 lat w Ziemię uderzy kometa, która wywoła szereg zniszczeń między innymi niszczycielskie powodzie.

Uderzenia asteroid, znane z katastroficznych produkcji filmowych mogą być jednym z realnych scenariuszy końca świata.

Incydent w Czelabińsku z  2013 r. pokazał, że jesteśmy wobec nich całkowicie bezbronni i tylko łut szczęścia ratuje nas przed podzieleniem losu dinozaurów.

Badacze mówią, że kolizje z asteroidami o średnicy 20km lub nawet większymi zdarzają się średnio raz na ok.20mln lat. Wyzwalają one energię o kilkaset tysięcy razy większa od detonacji najpotężniejszej bomby jądrowej. W przypadku, gdyby taki obiekt uderzył w powierzchnię Ziemi mógłby zainicjować upadki mniejszych meteorytów. Asteroidy mogą mieć taką siłę rażenia, że w kilka sekund mogłby zmieść z powierzchni Ziemi obszar wielkości Holandii. Wystarczy wyobrazić sobie kilka takich asteroid i wizja końca świata staje się coraz bliższa.

Nanoterroryści i sztuczna inteligencja

Wraz z rozwojem techniki napotkamy niebezpieczeństwa, które, choć dzisiaj wydają się niemożliwe, za kilka dekad mogą okazać się realnymi problemami.  Jednym z głównych niebezpieczeństw mogą być zagrożenia wynikające z wyrwania się spod kontroli superkomputerów lub sztucznej inteligencji. Takie urządzenia, które nauczyłyby się zwiększać swoją przewagę nad ludźmi mogłyby podbić świat człowieka wykorzystując swoje możliwości.

Inteligentne roboty, wyposażone w mikroprocesory lub wróg nie większy niż bakteria. Jest to potencjalne zagrożenie. Na szczęście jest to bardzo odległa przyszłość.

Inną kwestią jest jeszcze  nanotechnologia. Choć w przyszłości znajdzie ona szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach może zdarzyć się, że z jej pomocą powstaną bronie, których twórcy mogą zechcieć podbić świat. Kolejnym zagrożeniem może być nieetyczne wykorzystanie nanotechnologii w medycynie. Mikroroboty mogą bowiem nie tylko zwalczać choroby, ale też służyć do unieszkodliwiania lub kontrolowania jednostek, a nawet aktów "nanoterroru".

Ludzkość na swej drodze może napotkać wiele utrudnień. Wiele z nich na tym etapie jest jeszcze trudne do przewidzenia. Ważne jest, abyśmy walczyli z obecnymi problemami takimi jak zmiany klimatu lub wojna nuklearna bo są to kwestie, na które ludzkość ma wpływ.

 

Źródła:

www.wikipedia.pl

www.strefatajemnic.com